Γιορτή του Αθλητισμού στη Λάρισα – Βραβεύτηκαν αθλήτριες, αθλητές και Σύλλογοι για τις διακρίσεις τους σε πανελλαδικό και διεθνές επίπεδο

314

Στιγμές συγκίνησης, στιγμές περηφάνιας, αλλά και στιγμές που έγραψαν ιστορία στα αθλητικά δρώμενα, εντός και εκτός συνόρων, έζησαν και θυμήθηκαν όσοι παραβρέθηκαν στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας το βράδυ της Πέμπτης, 4 Απριλίου, για τη βράβευση αθλητριών, αθλητών και συλλόγων, που διακρίθηκαν σε πανελλήνια πρωταθλήματα ή διεθνείς οργανώσεις Ολυμπιακών αθλημάτων το 2023.

«Στα πρόσωπα όλων σας βλέπουμε τον νικητή, τον διεκδικητή μιας τίμιας και κορυφαίας διάκρισης, αυτόν και αυτήν που προσπαθεί, που υπηρετεί τα αγνότερα αθλητικά ιδεώδη. Έχουμε την ευθύνη, όλοι μας, να κρατήσουμε ζωντανή αυτή τη σχέση της πόλης με τον αθλητισμό, να την αναπτύξουμε ακόμη περισσότερο, δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες που έχουν ανάγκη οι αθλητές», σημείωσε ο Δήμαρχος Λαρισαίων, κ.Θανάσης Μαμάκος, στην έναρξη της εκδήλωσης, στην κατάμεση αίθουσα της Δημοτικής Πινακοθήκης.

Στην πολύ καλή συνεργασία της Περιφέρειας Θεσσαλίας με τον Δήμο Λαρισαίων που έχει ήδη δώσει τα πρώτα δείγματα γραφής, αναφορικά με τη διεξαγωγή μεγάλων αθλητικών διοργανώσεων στην πόλη της Λάρισας αναφέρθηκε ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας, κ.Δημήτρης Κουρέτας, τονίζοντας πως αυτή η συνεργασία θα συνεχιστεί για τη διεκδίκηση μεγάλων αθλητικών γεγονότων και την επόμενη χρονιά -«με αυτού του επιπέδου τις μεγάλες διοργανώσεις, ανεβαίνει το επίπεδο του αθλητισμού, δημιουργείται μεγάλη προστιθέμενη αξία για την πόλη, για κάθε πόλη», σημείωσε, μεταξύ άλλων, ο κ.Κουρέτας.

Να σημειωθεί ότι την εκδήλωση διοργάνωσε ο Δήμος Λαρισαίων και η Αντιδημαρχία Παιδείας και Άθλησης – Τμήμα Αθλητισμού, ενώ στην αρχή της πολύ όμορφης και συγκινητικής βραδιάς τιμήθηκαν ο παλαίμαχος διεθνής μπασκετμπολίστας του ΓΣΛ και νυν μέλος του κεντρικού γραφείου της FIBA Europe, κ.Άρης Ζώης και ο πρώην Προϊστάμενος του Τμήματος Αθλητισμού του Δήμου Λαρισαίων, κ.Θωμάς Χούρλιας, για την πολύτιμη προσφορά του, κατά τη διάρκεια της θητείας του.

Τις αθλήτριες, τους αθλητές και τους εκπροσώπους αθλητικών συλλόγων βράβευσαν ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας, κ.Δημήτρης Κουρέτας, η Αντιπεριφερειάρχης Λάρισας, κ.Μαρία Γαλλιού, οι Αντιδήμαρχοι του Δήμου Λαρισαίων, κ.κ. Ηρακλής Γερογιώκας, Αχιλλέας Κέλλας και Κωνσταντίνος Βλαχούλης, ο Εντεταλμένος Σύμβουλος, κ.Βάιος Κυριτσάκας, οι δημοτικοί σύμβουλοι κ.Κωνσταντίνος Αργυρόπουλος (αντιπρόεδρος της ΔΕΥΑΛ), κ.Χρήστος Αγορίτσας (πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Β’θμιας Εκπαίδευσης), κ.Αναστάσιος Κουρδής και κ.Πέτρος Κρίκης, επικεφαλής της δημοτικής παράταξης ΛΑ.ΣΥ., ο πρώην πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, κ.Σπύρος Μπαρμπούτης, ο πρόεδρος του ΕΑΚ Λάρισας, κ.Χρήστος Μαϊμουλιώτης, ενώ το «παρών» έδωσαν εκπρόσωποι φορέων, γονείς, αθλητές και αθλήτριες. Συντονιστές της εκδήλωσης ήταν οι δημοσιογράφοι κ.Έλενα Οικονόμου και κ.Σωτήρης Κέλλας, ενώ την ιδιαίτερη «νότα» στη βραδιά έδωσε η Φιλαρμονική του Δήμου Λαρισαίων, που συνόδευσε την εκδήλωση με γνωστές μελωδίες.

Οι βραβεύσεις

Για τις διακρίσεις τους, σε πανελλήνια πρωταθλήματα, αλλά και διεθνείς αθλητικές διοργανώσεις βραβεύτηκαν:

Βετεράνοι αθλητές στίβου

1.Μαραγιάννη Χριστίνα – 1η Βαλκανικούς με Πανελλήνιο ρεκόρ
2.Κόκκος Νικόλαος – Διάκριση Παγκόσμιο Κλειστού Στίβου και Βαλκανικοί αγώνες
3.Μουρατίδου Μαρία – Διάκριση Παγκόσμιο Στίβου
4.Μαρούδας Νίκος – Διάκριση Βαλκανικό Πρωτάθλημα
5.Νταχμίρη Μένη – Διάκριση Βαλκανικό Πρωτάθλημα
6.Κυριάκος Ιωάννης – Μεγαλύτερος εν ενεργεία αθλητής (45 ετών) που βρίσκεται στις κορυφαίες καταστάσεις του ΣΕΓΑΣ

Αθλητές και Σύλλογοι που διακρίθηκαν το 2023

Καλαθοσφαίριση

1.Ντικούδης Παναγιώτης – Μέλος Εθνικής Ομάδος Κωφών -5η θέση -Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
2.Βαβάτσικος Ιωάννης – Μέλος Εθνικής Ομάδος Κωφών – 5η θέση -Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Στίβος

1.Μπλιάμπλια Γαβριέλα – Πελασγός-1η 300μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
2.Γουιγούης Βασίλης – Πελασγός-1ος 600μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
3.Μπλιάμπλια Μιχαέλα – Πελασγός-2η 600μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
4.Πλιάτσικας Αποστόλης – Πελασγός-2ος 600μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
5.Δούμος Ιωάννης – Πελασγός-3ος 1.000μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
6.Κοίλιας Αλέξης – Πελασγός-3Ος 300μ Εμπόδια Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
7.Δημουλάς Νίκος – Πελασγός-1ος 4×200 μικτή Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
8.Κανελοπούλου Εύα – Πελασγός-1η 4×200 μικτή Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
9.Κατσάβου Μελίνα – ΑΕΛάρισας-2η 300 εμπόδια Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
10. Δεδούση Μυρτώ – ΑΕΛάρισας-3η 4×400 Κ18-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
11. Γκουγκότη Παναγιώτα – ΑΕΛάρισας-3η 4×400 Κ18-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
12. Κοταρέλα Ραφαέλα-Αντωνία – ΑΕΛάρισας-3η 4×400 Κ18-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Κολύμβηση

1.Γαλανοπούλου Θεοφανεία – ΝΟΛ -Πόλο 3η -Νεανίδων Πανευρωπαϊκό
2.Μότσιας Θεοδόσης – ΝΟΛ Πόλο-3ος Εθνική Ομάδα -Πανευρωπαϊκό
3.Κατσαντώνης Κωνσταντίνος- 7ο ΓΕΛ-3ος 50μ Ύπτιο -Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
4.Τσαούσι Δανάη – Ποσειδώνας -1η 200μ. Μικ. Ατομ.-Πανελλήνιο Παγκορασίδων Α΄
5.Γροσίδου Δέσποινα – 9ο ΓΕΛ-2η 400 μικτή-Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
6.Μανίδη Ευμορφία – 9ο ΓΕΛ-3η 400 μικτή- Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
BEACH VOLLEY
1.Κωτούλας Κωνσταντίνος – ΑΕΛ-2ος Κ17 -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
2.Δορδοκίδης Θεόφιλος – ΑΕΛ-2ος Κ17 -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
3.Νικοπούλου Χρύσα – Σπάρτακος- 3η Κ19 -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
4.Νικοπούλου Νάσια – Σπάρτακος- 3η Κ19 -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Tawkwondo

1.Αβδούλα Χριστίνα – 1ο ΕΠΑΛ- 3η (-44)κιλά -Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
2.Πράπας Ιωάννης – ΑΣ ΔΙΑΣ- 3ος (-63)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων
3.Βουργανάς Ευρυπίδης – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ- 2ος(-45)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτ.Εφήβων
4.Χαρόβα Κωνσταντίνα- ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ- 2η (-59)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτ.Νεανίδων
5.Ντζουβάρα Μακρίνα – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ -3η (-44)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτ.Νεανίδων
6.Σούπας Γεώργιος – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ -3ος (-45)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτ.Εφήβων
7.Ζμπήτας Γεώργιος – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ -1ος (+1.80)Ύψος -Πανελλήνιο Πρωτ.Παίδων
8.Ιακωβάκη Χριστιάνα – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ -1ος(+1.68)Ύψος -Πανελλήνιο Πρωτ.Κορασίδων

Αντισφαίριση

1.Μεσσής Ανδρέας – ΦΟΙΒΟΣ -1ος Μονό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων
2.Μιχαλακόπουλος Άλκης – ΦΟΙΒΟΣ -1ος Μονό και Διπλό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων
3.Νούλας Αλέξανδρος – ΦΟΙΒΟΣ -1ος Διπλό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων
4.Στάμου Άννα – ΦΟΙΒΟΣ -3η Μεικτό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18
5.Σιδεράκος Απόλλων – ΑΣ ΟΡΦΕΑΣ-1ος Μονό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10 ετών

Ποδηλασία

1.Μάνθος Νικόλαος – Π.Γ.Σ.Λάρισας -2ος Δρόμο -Βαλκανικοί Αγώνες Εφήβων
2.Κόκκαλη Βασιλική – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 1η Δρόμο -Πανελλήνια Κατάταξη Νεανίδα
3.Μπαλδιμτσής Αναστάσιος – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 1ος Δρόμο -Πανελλήνια Κατάταξη Μάστερ
4.Ελευθεριάδου Αικατερίνη – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 2η Δρόμο -Πανελλήνια Κατάταξη Γυναικών
5.Ρομπότου Γεωργία – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 3η Δρόμο -Πανελλήνια ΚατάταξηΚορασίδων
6.ΑντωνιάδηςΔημήτριος – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 1οςΟρεινή Ποδηλασία -Πανελλήνια Κατάταξη Ανδρών
7.Μάντζιος Δημήτριος – Π.Γ.Σ.Λάρισας – 2ος Πίστα -Πανελλήνια Κατάταξη Εφήβων
8.Παπαβασιλείου Ευάγγελος – Π.Γ.Σ.Λάρισας -2ος Πίστα -Πανελλήνια Κατάταξη Εφήβων
9.Ζιντόβας Κωνσταντίνος – Π.Γ.Σ.Λάρισας -2ος Πίστα -Πανελλήνια Κατάταξη Παίδων
10.Γώγου Αρετή – Π.Γ.Σ.Λάρισας -3η Πίστα -Πανελλήνια Κατάταξη Κορασίδων
11.Κασκάνη Ελένη – Π.Γ.Σ.Λαρισας -2η Δρόμο -Πανελλήνια Κατάταξη Κορασίδων

Ενόργανη Γυμναστική

1.Γκατζιώνης Αστέριος – 1ο ΕΠΑΛ -3ος Ασκήσεις Εδάφους -Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
2.Καπετανόπουλος Νικόλαος – 6ο ΓΕΛ -3ος Πλάγιο Ίππο -Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
3.Γκονέλας Δημήτρης – Φιλαθλητικός -1ος Πλάγιο Ίππο -Τελική Φάση Περιφέρειας Παμπαίδων
4.Τζερεμές Ζήσης – Φιλαθλητικός -1ος Ασκήσεις Εδάφους -Τελική Φάση Περιφέρειας-Παμπαίδων

Σκι

1.Γεωργιάδου Θεοπίστη – ΕΟΣ Λάρισας -2η Τεχνική Κατάβαση -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων
2.Καντώνια Φανή – ΕΟΣ Λάρισας -2η Γιγαντιαία Τεχνική Κατάβαση -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων
3.Ζίκου Ελένη – ΕΟΣ Λάρισας -2η Γιγαντιαία Τεχνική Κατάβαση -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων
4.Αγοραστίδης Δημήτριος – ΕΟΣ Λάρισας -2ος Γιγαντιαία Τεχνική Κατάβαση -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων
5.Παπαχατζή Μαρία-Κων/να – ΕΟΣ Λάρισας -2η Τεχνική Κατάβαση -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων

Ρυθμική Γυμναστική

1.Κανιούρα Αγγελική – ΓΣ ΝΙΚΗ -3η 5 Στεφάνια 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας Νεανίδων
2.Ευσταθίου Παρασκευή – ΓΣ ΝΙΚΗ -3η 5 Στεφάνια 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας Νεανίδων
3.Καπλάνη Περσεφόνη – ΓΣ ΝΙΚΗ -3η 5 Στεφάνια 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας Νεανίδων
4.Κατσαρού Ευθυμία – ΓΣ ΝΙΚΗ -3η 5 Στεφάνια 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας Νεανίδων
5.Κιούση Μαγδαληνή – ΓΣ ΝΙΚΗ -3η 5 Στεφάνια 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας Νεανίδων
6.Πορφυρίδου Ελένη-Χριστίνα – ΓΣ ΝΙΚΗ -3η 5 Στεφάνια 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας Νεανίδων
7.Γεωργούλα Νικολέτα – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Στεφάνια Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας Κορασίδων
8.Κτιστάκη Ιωάννα – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Στεφάνια Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας Κορασίδων
9.Μπανταβάνη Φανή Τριανταφυλλιά – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Στεφάνια Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας Κορασίδων
10.Σαρασέλη Σελίνα – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Στεφάνια Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας Κορασίδων
11.Τζινάκου Αγγελική-Ειρήνη – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Στεφάνια Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας Κορασίδων
12.Φακή Χριστίνα – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Στεφάνια Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας Κορασίδων
13.Κύρκου Γεωργία – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Στεφάνια Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας Κορασίδων
14.Σοφολόγη Ζωή – ΓΣ ΝΙΚΗ -2η Σύνθετο Ατομικό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας Κορασίδων
15.Φρέντζιου Αναστασία – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η Σχοινί -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δ΄ Κατηγορίας Παγκορασίδων
16.Παπαστογιαννούδη Στυλιανή – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η Σύνθετο Ατομικό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δ΄ Κατηγορίας Παγκορασίδων
17.Δημοπούλου Καλλιόπη – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δ΄ Κατηγορίας Παγκορασίδων
18.Μιχαλοπούλου Αικατερίνη – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δ΄ Κατηγορίας Παγκορασίδων
19.Χαρισμανίδη Αικατερίνη – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δ΄ Κατηγορίας Παγκορασίδων
20.Οικονόμου Λύδια-Βικτωρία – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δ΄ Κατηγορίας Παγκορασίδων
21.Χασιώτη Ευγενία – ΓΣ ΝΙΚΗ -1η 5 Μπάλες Ensemble -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δ΄ Κατηγορίας Παγκορασίδων
22.Τόπι Μέγκι – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ -1η Σύνθετο Ατομικό-Αγώνες Β΄ Κατηγορίας -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων
23.Τσιούρβα Στυλιανή – ΓΕΛ -1η Σύνθετο Ατομικό-Αγώνες Β΄ Κατηγορίας -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων

Άρση Βαρών

1.Μπουτσιώλη Βάια – ΑΣ ΑΤΛΑΣ -1η-87κ Αρασέ-66κ Ζετέ -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών
2.Κυρίτσης Ιωάννης – ΑΣ ΑΤΛΑΣ -2ος 77κ Αρασέ-92 κ Ζετέ -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων
3.Στρατής Παρασκευάς – ΑΣ ΑΤΛΑΣ -2ος-105κ Αρασέ-125 κ Ζετέ -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων

Πάλη

1.Τσολάκης Ιωάννης – 9ο ΓΕΛ – 2ος Ελευθέρας 74 κ – Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα
2.Μπρούζας Παναγιώτης – ΕΑΛ ΠΗΓΑΣΟΣ – 2ος Ελευθέρας 85 κ – Βαλκανικοί Αγώνες Παίδων
3.Αγγελής Αχιλλέας – ΕΑΛ ΠΗΓΑΣΟΣ – 5ος Ελευθέρας 110 κ -Βαλκανικοί Αγώνες Παίδων
4.Αποστολίδης Άγγελος – ΕΑΛ ΠΗΓΑΣΟΣ – 3ος Ελευθέρας 74 κ –Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών
5.Σιουποτίνας Αλκιβιάδης – ΕΑΛ ΠΗΓΑΣΟΣ – 3ος Ελευθέρας 71 κ – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων
6.Χατζόπουλος Τριαντάφυλλος – ΑΣ ΠΑΛΑΙΣΤΡΑ – 3ος Ελληνορωμαική –Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων

Σύλλογοι

1.Ποδηλατικός Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας – Ποδηλασία-1ος Γενική Κατάταξη στη Ελλάδα
2.ΑΕΛ Γυναικών – Ποδόσφαιρο -2η Πρωτάθλημα Α΄ Εθνική Κατηγορία
3.Α.Σ. Λάρισας – Taekwondo-3ος Γενική Κατάταξη στη Ελλάδα
4.Α.Ε.Λ.- Καλαθοσφαίριση Ανδρών-Άνοδος Γ΄ Εθνική Κατηγορία

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ